Czym jest syndrom oszusta?
Zespół impostera występuje wtedy, gdy ktoś ma wrażenie, że nie pasuje lub jest niegodny swojego stanowiska, pomimo dowodów na to, że jest inaczej.
Zespół impostera to pojęcie, które zostało po raz pierwszy opisane w latach 70. przez dwie psycholożki kliniczne, Pauline Rose Clance i Suzanne Imes. Ukuły one ten termin na podstawie doświadczeń, które zauważyły wśród kobiet o wysokich osiągnięciach, które czuły się jak oszustki i były pewne, że zostaną uznane za niezasługujące na swoje osiągnięcia.
Etykieta „syndromu oszusta” miała pomóc w wyjaśnieniu, jak ludzie mogą mieć tak sprzeczne uczucia: z jednej strony wierząc, że nie zasługują na swoją pozycję (lub inne dobre rzeczy w życiu), ale jednocześnie myśląc, że są zbyt wyjątkowi, by dać się zaskoczyć. To niespokojne, niewygodne uczucie, które wynika z przekonania, że twój sukces jest niezasłużony, a jednocześnie z poczucia pewności, że zostaniesz odkryty jako oszust, którym jesteś. Może to również utrudniać poczucie pewności siebie w swoich umiejętnościach lub branie kredytów za swoje sukcesy.
Syndrom oszusta jest powszechny w wielu dziedzinach pracy wymagających wysokich osiągnięć – w prawie, medycynie, środowisku akademickim – gdzie niektórzy ludzie odnoszą sukcesy dzięki ciężkiej pracy, a inni odnoszą sukcesy dzięki naturalnemu talentowi lub po prostu będąc we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Odwiedź http://talkword.pl/ i dowiedz się więcej.