W jaki sposób sterownik PLC sprawdzi się w inteligentnym domu?

Smart home to dom, który można kontrolować za pomocą aplikacji na telefonie lub tablecie, co ułatwia życie wszystkim jego mieszkańcom. Istnieje wiele typów inteligentnych domów, o różnym stopniu kontroli i automatyzacji. Najbardziej podstawowym poziomem jest  wykorzystanie urządzeń takich jak żarówki i termostaty do zdalnego sterowania światłem i ciepłem w domu. Na drugim końcu spektrum można mieć w pełni zautomatyzowany dom, który wyłącza się, gdy nikogo nie ma, i włącza się, gdy ktoś przechodzi przez drzwi. Do tego typu rozwiązań służą sterowniki PLC.

Sterowniki PLC w smart home

PLC to programowalne sterowniki, które są wykorzystywane w automatyce przemysłowej i systemach sterowania. Stosuje się je również do sterowania, monitorowania i automatyzacji wielu funkcji w obrębie obiektu lub budynku. Sterowniki PLC można znaleźć w różnych miejscach, od fabryk po urządzenia gospodarstwa domowego.

Najczęstszym zastosowaniem sterowników PLC w domach inteligentnych jest automatyka domowa. Polega to na wykorzystaniu oprogramowania lub sprzętu do sterowania wieloma różnymi urządzeniami w domu. Może to obejmować wszystkie elementy, od świateł, systemów grzewczych i innych urządzeń elektrycznych, aż po systemy bezpieczeństwa, takie jak alarmy przeciwwłamaniowe i kamery CCTV.