Czy opłaca się trzymać pieniądze na lokatach?
Tak, opłaca się trzymać pieniądze na lokacie. Jednak nie na byle jakim koncie bankowym. Potrzebujesz konta, które ma konkurencyjne oprocentowanie.
Rezerwa Federalna od lat utrzymuje stopy procentowe na niskim poziomie, ale nadal wiele banków oferuje wyższe oprocentowanie niż przeciętne konto oszczędnościowe lub konto rynku pieniężnego.
Powód tego jest prosty: Bankom zależy na Twoim interesie i zrobią wszystko, by go zdobyć. Jeśli nie oferują konkurencyjnego oprocentowania, wiedzą, że klient pójdzie gdzie indziej. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, gdzie można uzyskać najwyższy zwrot z oszczędności, jest porównanie oprocentowania różnych banków za pomocą tabel oprocentowania Bankrate, które są aktualizowane codziennie przez cały rok.*
Trzymając pieniądze na koncie, można uzyskać pewne odsetki. Trzeba jednak uważać na to, co się wybiera, ponieważ wybór najlepszego konta do przechowywania oszczędności zależy od okoliczności. Na stronie tiptors.pl znajdziesz więcej porad finansowych i nie tylko!
Zacznij od poznania oferty
Istnieją trzy główne rodzaje rachunków:
- Rachunki bieżące – to najbardziej podstawowy rodzaj rachunków bankowych i są one odpowiednie, jeśli chcesz tylko mieć miejsce do przechowywania gotówki. Można za ich pomocą płacić rachunki i dokonywać płatności elektronicznych, ale nie są one oprocentowane, a za wypłatę gotówki mogą być pobierane opłaty.
- Obligacje o stałym oprocentowaniu – są one często reklamowane jako „wysoko oprocentowane konta oszczędnościowe”, ale wiążą się z nimi pewne ograniczenia. Zazwyczaj mają one stałe oprocentowanie przez określony czas (zwykle trzy miesiące lub rok), a jeśli chcesz uzyskać dostęp do swoich pieniędzy przed upływem tego czasu, będziesz musiał zapłacić kary. Wypłacane odsetki są zwykle znacznie wyższe niż w przypadku rachunków bieżących, ale jeśli wiesz dokładnie, kiedy chcesz uzyskać dostęp do swoich pieniędzy, może to być dla Ciebie dobre rozwiązanie.
- Inwestycyjne fundusze ISA – pozwalają na inwestowanie w akcje i udziały w ramach pakietu ISA, co oznacza, że wszelkie zyski są wolne od podatku.