Kiedy może być potrzebna terapia?

Priscilla Du Preez/unsplash.com

W obecnych czasach coraz więcej słyszy się o korzyściach, które może przynieść pomóc psychoterapeuty. W jakich sytuacjach warto rozpocząć terapię?

Długotrwały smutek, przygnębienie i apatia – to może być depresja

Świat problemów psychicznych jest niezwykle skomplikowany, jednak jedną z najczęściej występujących dolegliwości jest właśnie depresja. Jak ją rozpoznać? Jeśli od dłuższego czasu – tj. minimum 2 tygodnie – odczuwasz, że doskwiera Ci obniżone samopoczucie i brak motywacji, a rzeczy, które wcześniej sprawiały Ci przyjemność, nie przynoszą niemal żadnej radości, warto zgłosić się do psychologa. Depresja jest chorobą, która dotyka wiele osób – bezwzględnie należy ją leczyć. Psychoterapia to właśnie jedna z części typowego podejścia do zwalczania tego problemu: powinna ona iść w parze ze stosowaniem odpowiednich leków. Te z kolei mogą być przepisane przez psychiatrę. Konsultację można obecnie wykonać nawet online: m.in. na stronie https://receptomat.pl/.

Odczuwanie potrzeby powtarzania pewnych zachowań

Kolejnym sygnałem do tego, aby skorzystać z psychoterapii jest świadomość, że regularnie odczuwamy nieodpartą chęć wykonywania pewnych szkodliwych czynności. U jednej osoby może być to sięgnięcie po butelkę z alkoholem, co wskazuje na uzależnienie, z kolei u innych – potrzeba kontrolowania partnera wywołana zazdrością. Jeśli czujesz, że nie potrafisz zapanować nad swoim zachowaniem, psychoterapia może pomóc Ci to przezwyciężyć.

Problemy z samooceną

W dobie mediów społecznościowych łatwo jest porównywać swoje życie do innych – warto jednak pamiętać, że to, co widzimy w sieci, to tylko urywki i najciekawsze momenty. Mimo tego częstotliwość występowania problemów z samooceną ciągle rośnie, a jednym z powodów są właśnie social media. Również różnego rodzaju przeżycia z przeszłości mogą sprawiać, że czujemy się gorsi od innych – psychoterapia pomoże nam jednak odzyskać wiarę w siebie.

Nadmierny stres

Krótkotrwale odczuwany stres jest zupełnie naturalny, a w wielu przypadkach nawet przydatny – to sposób na motywowanie organizmu do działania. Jeśli jednak odczuwamy go długotrwale, może on prowadzić do problemów zdrowotnych objawiających się w naszym ciele, a także utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. W sytuacjach, gdy nie potrafimy sobie poradzić ze stresem, warto zasięgnąć pomocy psychoterapeuty.

Chęć zmiany własnego życia

Jeśli czujesz, że chcesz zmienić coś w swoim życiu, jednak potrzebujesz wsparcia, którego nie możesz uzyskać od kogoś bliskiego, psychoterapeuta również może Ci w tym pomóc. Może to być sytuacja inna, niż któraś z opisanych powyżej – pamiętaj, że nawet problem, który może wydawać Ci się błahy, warto poruszyć z psychologiem.

Jak przebiega psychoterapia?

Psychoterapia polega zwykle początkowo na ocenie sytuacji przez terapeutę – specjalista, prowadząc z Tobą rozmowę, uzyskuje informacje na temat stanu Twojej psychiki oraz sytuacji życiowej. Następnie ustala, co może być przyczyną Twoich problemów. Na podstawie tej diagnozy wskazywany jest właściwy sposób leczenia. Przy wielu sytuacjach, na przykład wtedy, gdy dotyka nas depresja, psycholog zaleca także wizytę u psychiatry, który może przepisać odpowiednie leki. Warto zaznaczyć, że aktualnie stosuje się wiele różnych form psychoterapii – warto poznać podstawowe informacje na temat każdej z nich, by móc skutecznie wybrać odpowiadającego nam terapeutę.

Zdj. główne: Priscilla Du Preez/unsplash.com