Rozwiązania aranżacyjne dla kuchni z jadalnią
Małe mieszkania i domu wymagają nietypowych i kreatywnych rozwiązań aranżacyjnych. Nie zawsze da się wydzielić osobną przestrzeń na jadalnię, dlatego zdarza się, że kuchnię trzeba połączyć z jadalnią. Takie wyjście nie jest łatwe do zrealizowania, jednak jeśli jest dobrze zrobione, jest bardzo wygodne i praktyczne. Jak urządzić w domu kuchnię z jadalnią, aby zaoszczędzić miejsce i cieszyć się pięknym wystrojem? Podpowiadamy!
Spis treści
Rozdzielenie przestrzeni jadalnej i kuchennej
Najlepszym rozwiązaniem, jakie można zastosować przy łączeniu kuchni i jadalni, jest wizualne rozdzielenie tych przestrzeni. Można sobie na to pozwolić przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, gdzie nie brakuje miejsca na zabawę z detalami i różnymi fakturami.
Pierwszym ze sposobów, na jakie można rozdzielić te dwie przestrzenie w jednym pomieszczeniu, jest położenie dwóch różnych posadzek – płytek w części kuchennej i paneli w jadalnianej. Dzięki temu granica przebiegająca między kuchnią a jadalnią będzie wyraźna, bez konieczności stawiania między nimi ściany. Dodatkowo efekt ten można spotęgować i podkreślić, różnicując pokrycie ścian. W kuchni na ścianach mogą być położone kafelki, w jadalni farba lub tapeta. Tak rozdzielone przestrzenie będą dodatkowo dawały efekt bardziej przestronnego wnętrza.
Inną metodą może być przedzielenie pomieszczenia meblami na dwie części. Mogą do tego posłużyć na przykład szafki do kuchni z blatem, który dodatkowo posłuży za wyspę. W ten sposób stół kuchenny mogą zastąpić właśnie blaty i zaoszczędzisz jeszcze więcej miejsca. Umowną granicę jadalni mogą także wyznaczyć na przykład słupki kuchenne. Wtedy wiadomo będzie, że za zestawem mebli kończy się kuchnia, a zaczyna jadalnia.
Ustawienie stołu
W większości polskich mieszkań stoły kuchenne znajdują się pod oknem lub wzdłuż lewej ściany pomieszczenia. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ stół przy parapecie niepotrzebnie zajmuje więcej miejsca, niż to konieczne, a ustawiony w głębi pomieszczenia, wymusza eksponowanie na wejściu niekorzystnych elementów, na przykład zlewu kuchennego. Zastawiona garnkami kuchenka albo pełen brudnych naczyń zlewozmywak to nie widok, który mógłby reklamować Twoją kuchnię i odpowiadać za to, jakie pierwsze wrażenie zrobi. Stół najlepiej jest ustawić naprzeciwko wejścia tak, by to właśnie czysty i pięknie ozdobiony blat witał domowników i gości, zamiast sterty naczyń czy brudnej deski do krojenia. Część kuchenną możesz ukryć w głębi pomieszczenia, aby nie rzucała się w oczy i mogła być typowo przestrzenią roboczą, bo w końcu do tego przede wszystkim służy.
Dekoracje w kuchni z jadalnią
Prostym sposobem na ozdobienie części jadalnej, wydzielonej w kuchni jest zawieszenie na ścianie przy stole obrazów lub zdjęć. Oprawione w ramki zdjęcia potraw lub obrazy przedstawiające martwą naturę świetnie oddzielą użytkową część kuchni od bardziej rekreacyjnej jadalni. Miejsce, w którym rodzina spotyka się przy stole jest jednym z najważniejszych punktów domu. Warto zadbać o to, by wyglądało ono estetycznie i wyróżniało się na tle kuchennej aranżacji. Obrazy oraz inne ozdoby ścian to doskonała dekoracja do małych pomieszczeń, w których brakuje miejsca gadżety stojące. Dzięki takim ozdobom jadalnia będzie o wiele bardziej ciepła i przytulna.
Zdj. główne: Jorge De Jorge/unsplash.com