Jak działa chłodnica w samochodzie?

To tajemnica dla większości ludzi, ale chłodnica jest kluczową częścią układu chłodzenia Twojego samochodu. To część, która chłodzi Twój samochód, gdy ten się przegrzeje i wymaga schłodzenia. Jak więc działa?

Sama chłodnica składa się w zasadzie z dwóch zbiorników. Jest jeden zbiornik, który trzyma wodę i drugi, który zawiera płynny środek chemiczny zwany płynem chłodzącym. Płyn chłodzący jest w zasadzie mieszaniną płynu przeciw zamarzaniu i wody, która jest zarówno trująca jak i łatwopalna, więc powinieneś starać się nie pić jej, ani nie dostać jej na skórę lub ubranie. Płyn chłodzący zastępuje olej w samochodzie – smaruje wszystkie ruchome części w silniku.

Dwa zbiorniki w chłodnicy są połączone rurami, a ponadto znajduje się tam wentylator z łopatkami, który przepycha powietrze przez chłodnicę podczas jazdy, dzięki czemu ciepło może być odprowadzane z silnika do otaczającego go powietrza, zamiast gromadzić się wewnątrz samochodu i powodować jego przegrzanie. Zbiornik wody posiada również rurki, które przenoszą gorący płyn chłodzący z wnętrza silnika do tego zbiornika, gdzie miesza się on z zimną wodą z drugiego zbiornika. Gdy mieszanina ta przechodzi przez rury pomiędzy tymi dwoma zbiornikami, jej temperatura spada. Więcej na beautyride.pl