Jak zacząć ćwiczyć na siłowni?

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem siłowni, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy na temat tego, jak zacząć ćwiczyć na siłowni. Pierwsza wizyta na siłowni może onieśmielać, ale dzięki tym wskazówkom szybko poczujesz się jak w domu.

Pierwszy raz na siłowni?

Jeśli jesteś nowy na siłowni, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy o tym, jak zacząć ćwiczyć na siłowni. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, jaki rodzaj sprzętu jest dostępny i jaki rodzaj planu treningowego będzie najlepszy dla Twoich celów. Na przykład, jeśli chcesz schudnąć lub zbudować mięśnie, maszyny cardio mogą nie być pomocne, ponieważ nie stawiają wystarczającego oporu dla utraty wagi lub przyrostu siły. Zamiast tego należy szukać wolnych ciężarów (zwanych również hantlami) i sztang, które zapewniają większy opór niż maszyny do ćwiczeń.

Trening siłowy

Trening siłowy polega na podnoszeniu ciężarów w celu zbudowania masy mięśniowej i zwiększenia siły. Jeśli taki jest Twój cel, spróbuj wykonywać ćwiczenia, takie jak przysiady czy wyciskanie na ławce z małymi ciężarami, dopóki nie nabierzesz siły, zanim nie zwiększysz ciężaru. Na serwisie strongo.pl znajdziesz więcej porad dotyczących ćwiczeń siłowych. 

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz chodzić na siłownię, może to być przytłaczające. Jest tam tak wiele maszyn i ludzi, że trudno się zorientować, od czego zacząć. Nie martw się – oto kilka porad i wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć treningi na siłowni.

Znajdź kolegę!

Obecność kogoś, kto wie, co robi, może mieć ogromne znaczenie. Nie tylko będzie on w stanie Cię zauważyć, jeśli coś pójdzie nie tak, ale może też udzielić Ci wskazówek, jak korzystać z niektórych urządzeń. Znajdź kogoś, kto wygląda, jakby wiedział, co robi, i poproś go o pomoc! Jeśli chcesz zainteresować się innymi rodzajami sportu, sprawdź portal sporttaker.pl

Nie wstydź się!

Jeśli czujesz się niezręcznie, prosząc kogoś doświadczonego o pomoc, nie bój się zapytać o radę także innych początkujących osób na siłowni. Być może nie mają oni tak dużego doświadczenia, jak Twój przyjaciel, ale nie zaszkodzi zapytać! Pamiętaj, że jest to miejsce, w którym wszyscy ćwiczą i starają się dać z siebie wszystko, więc nie oceniaj nikogo, kto wygląda, jakby potrzebował pomocy lub nie chodzi tak długo, jak Ty!

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem siłowni, może to być trochę przerażające. Wokół ciebie znajdują się maszyny z przyciskami i pokrętłami, a także ludzie chrząkający i się pocący. Pierwszym krokiem do ćwiczeń na siłowni jest odpowiednie nastawienie, a następnie wybranie planu ćwiczeń, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Rozruszaj się

Ćwiczenia to świetny sposób na zdobycie kondycji, ale połowa sukcesu polega na odpowiednim nastawieniu się przed ich rozpoczęciem. Musisz być podekscytowany faktem, że idziesz na siłownię i dobrze się przy tym bawisz – w przeciwnym razie po prostu wykonujesz ruchy i tracisz czas.

Jeśli jeszcze nie lubisz ćwiczyć, spróbuj posłuchać muzyki lub pooglądać telewizję podczas wykonywania lekkiego treningu cardio (chodzenie na bieżni). Wraz ze wzrostem poziomu sprawności fizycznej wzrasta też motywacja – wkrótce nie będziesz mógł się doczekać poniedziałkowego poranka, by znów ruszyć na siłownię!

Wybierz odpowiedni dla siebie plan ćwiczeń

Gdy już nabierzesz ochoty na ćwiczenia, czas wybrać plan ćwiczeń dostosowany do Twojego stylu życia i zainteresowań. Jeśli z jakiegoś powodu (pogoda, problemy zdrowotne) bieganie na zewnątrz nie wchodzi w grę, spróbuj, zamiast chodzić na piechotę, skorzystać z maszyny eliptycznej.