Niezastąpione połączenie – złącza elektryczne w skrócie

Złącza elektryczne to części elektromechaniczne niezbędne do stworzenia połączenia elektrycznego pomiędzy elementami układu elektronicznego. Bez nich żadna – najprostsza i najbardziej zaawansowana – konstrukcja nie będzie działać. Dlatego też istnieje niezliczona ilość typów złączy o różnych zastosowaniach, kształtach, stopniu skomplikowania, funkcjach, parametrach, właściwościach i jakości

Krótka historia, trzy nazwiska

 

Pierwsze złącza elektryczne zostały użyte w XIX wieku. Wtedy były to proste urządzenia, które służyły do łączenia przewodów w prostych obwodach. Najwcześniejsze złącza elektryczne były wykonane z metalu i miały szpilki lub ostrza do nawiązywania kontaktu z innymi przewodami. Ten typ złącza został wynaleziony przez Johanna Besslera, który jest również znany jako Orffyreus i który jest uważany za wynalazcę pierwszego silnika elektrycznego.

 

Kolejny krok wykonał Thomas Edison, który opracował ulepszoną wersję wynalazku swojego poprzednika – węglową lampę guzikową ze sprężynującym trzpieniem służącym do nawiązania kontaktu z innym przewodem poprzez otwór w środku podstawy lampy guzikowej.

 

W 1887 roku Charles Pollak opatentował ulepszoną wersję pomysłu Edisona – dwupinowe gniazdo, które było wyposażone w dwie metalowe płytki pokryte złotą folią, aby uniknąć utleniania i zużycia. Te złącza elektryczne były łatwiejsze w użyciu niż projekt Edisona, ponieważ można je było zainstalować bez lutowania lub zaciskania.