Spośród jakich typów słuchawek wybrać odpowiednie dla siebie?

Do wyboru jest wiele różnych typów słuchawek, a każdy z nich ma swoje unikalne cechy. Oto krótki przegląd najczęściej spotykanych typów:

Słuchawki douszne

Są większe niż wkładki douszne (i mniejsze niż modele nauszne) i spoczywają raczej na uszach niż w nich. Słuchawki douszne są często lekkie i składane, co ułatwia ich przechowywanie. Jeśli zależy nam na jeszcze lepszych wrażeniach, można pomyśleć także o takim rozwiązaniu jak słuchawki dokanałowe, które umieszcza się bezpośrednio w kanale słuchowym.

Słuchawki nauszne

Są znacznie większe od modeli dousznych i nie leżą na uchu, lecz wokół niego. Słuchawki douszne oferują lepszą jakość dźwięku niż słuchawki douszne lub wkładki douszne, ale mogą być nieporęczne i ciężkie, jeśli nie są odpowiednio podtrzymywane przez pałąk.

Jeśli szukasz nowej pary słuchawek, istotne jest również kilka kwestii, które pomogą w odnalezieniu odpowiedniej pary dla siebie.

Charakterystyka częstotliwościowa

Charakterystyka częstotliwościowa określa, jak dobrze zestaw słuchawek odtwarza dźwięk o różnych częstotliwościach – to znaczy, jak niskie lub wysokie są dźwięki. Zazwyczaj zakres ten obejmuje częstotliwości od 20 Hz (bardzo niskie) do 20 kHz (bardzo wysokie). Im wyższy zakres częstotliwości, tym bardziej naturalnie brzmi muzyka. Jednak nawet jeśli nie rozumiesz, co to wszystko znaczy, będziesz wiedział, czy dana para słuchawek ma dobre pasmo przenoszenia, słuchając ich samodzielnie. Jeśli brzmią blaszanie lub płasko, prawdopodobnie nie mają zbyt wiele tonów niskich i wysokich. Może to utrudniać słuchanie, a czasem sprawiać, że słuchawki nie nadają się do noszenia przez dłuższy czas.

Impedancja

Impedancja określa, jak duży opór stawiają słuchawki przed przepływającym przez nie prądem elektrycznym – pomyśl o tym jak o ciśnieniu wody w rurach doprowadzających wodę z jednego miejsca do drugiego.